TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 138.894
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 1.608
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 7
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 1.219
Uncategorized

KAR YAĞDI BARAJLAR DOLDU

İstanbul barajlarındaki doluluk oranının düşmesi konusu gündemin en yoğun konularından biriydi. İstanbul’da etkili olan kar yağışından sonra yüzler güldü, barajlar dolmaya başladı. İstanbul’da etkili olan kar yağışının ardından barajlar göllerinin..

KAR YAĞDI BARAJLAR DOLDU

İstanbul barajlarındaki doluluk oranının düşmesi konusu gündemin en yoğun konularından biriydi. İstanbul’da etkili olan kar yağışından sonra yüzler güldü, barajlar dolmaya başladı.

İstanbul’da etkili olan kar yağışının ardından barajlar göllerinin çevresini kaplayan beyaz örtünün erimesiyle doluluk oranları artmaya başladı.

İstanbul’da kurak geçen sonbaharın ardından barajların doluluk oranlarında büyük düşüşler yaşanmıştı.

2021 Nisan ayında yüzde 86.82’ye kadar çıkan doluluk oranları daha sonra düşüşe geçmiş yüzde 40’lı seviyelere kadar gerilemişti.

İSTANBUL BARAJLARI NE DURUMDA?

İstanbul’da etkili olan soğuk hava dalgasıyla birlikte gelen yoğun kar yağışları, barajları olumlu yönde etkiledi.

İstanbul’un barajlarında şu anda doluluk oranı yüzde 54.94’e kadar çıktı. Son bir haftadaki artış yüzde 1.14 olarak kayıtlara geçti.

Ulaşımda büyük sıkıntılara neden olan kar yağışlarıyla birlikte İstanbul’u besleyen baraj göllerinin çevresi beyaz örtüye yavaş yavaş erimeye başladı.

Önümüzdeki hafta içinde beklenen yağışlı havayla birlikte erimenin hızlanacağı ve doluluk oranlarında hızla artışa neden olacağı belirtildi.

BARAJLAR NE KADAR DOLDU?

İstanbul’un en dolu barajı bugün yapılan ölçümlere göre Ömerli Barajı oldu. Ömerli barajında doluluk oranı yüzde 77.23 olarak ölçüldü.

Sonbahar aylarında adeta kuruyan Kazandere barajında doluluk oranı yüzde 57.17, Papuçdere barajlarında ise yüzde 59.02’e çıktı.

İstanbul’da şu anda 7 barajda doluluk oranı yüzde 50’in üzerinde. İstanbul’un en düşük baraj doluluk oranı ise yüzde 23.87’le Sazlıdere barajı.

İstanbul’un barajlarındaki son doluluk oranları

ALİBEYKÖY %37.25

BÜYÜKÇEKMECE %44.68

DARLIK %55.54

ELMALI %74.92

ISTRANCALAR %62.31

KAZANDERE %57.17

ÖMERLİ %77.23

PAPUÇDERE %59.02

SAZLIDERE %23.87

TERKOZ %50.74

Kaynak: ensonhaber

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL